Jsem Snílek

Koupené věci v roce 2020

Minimalismus

Na začátku loňského roku jsem se inspirovala formátem článku, kdy si člověk celý rok zapisuje věci, které koupí a následně zhodnotí, jestli jsou pro něj užitečné.

Z mého pohledu jde o zajímavou reflexi toho, zda jsem dělala unáhlené nákupy. Mám tak možnost se zpětně ze situace poučit.

Mě samotnou překvapilo, kolikrát jsem se nechala zlákat něčím, o čem jsem už vzápětí tušila, že byla zbytečná koupě. Zapisovat si takový seznam proto doporučuji i vám, jelikož má větší váhu moct věci zhodnotit po nějaké době používání.

Co jsem do seznamu nezahrnula:

Knihy – ráda bych si v příštím roce udělala jejich samostatný seznam.
Kosmetiku, kterou běžně používám.
Dárky, které jsem dostala, nebo které jsem darovala.
Věci pro mé dva křečky.
Věci, které kupoval můj partner – tam budou spousty technických komponentů k počítači atp.
Věci, které jsme kupovali společně do domácnosti. Z paměti mohu vyjmenovat například nové vchodové dveře, nebo rychlovarnou konvici.

Co jsem naopak zahrnula:

Všelijaké drobnosti pro radost, nebo do domácnosti.
Oblečení, boty a doplňky.
Drogerie nebo kosmetika, která je pro mě nová a z prvotního pohledu by mohla být zbytečná.
Tiskoviny, kromě klasických knih s příběhem.
Aplikace a audioknihy.


 

A tady už je seznam koupených věcí:

Znakem označuji věci, které mi byly prospěšné a považuji je za dobrý nákup.
Naopak označuji vše, co bylo buď unáhlené, nebo neprospěšné a tedy i zbytečné kupovat. K takovým věcem připojím poznámku, co mi na tom nevyhovovalo.

Leden

 1. Kniha – Móda a duše
 2. Silikonové houbičky na mytí nádobí z Tchibo

Silikonové houbičky mi vůbec nevyhovovaly. Špatně se mi držely v ruce při mytí nádobí. Neměla jsem ani dobrý pocit ze silikonových štětinek, které podle mě hůře stírají některé záhyby na nádobí. – Musela jsem je poslat dál.

Únor

 1. Peněženka z Bezpotisku
 2. 5x Trička z Bezpotisku
 3. Bambusová miska na kosmetiku z Tchibo
 4. Křížovky koupené v trafice

Měla jsem nějakou slabší chvilku, při které jsem si myslela, že mě určitě bude bavit doma ve volné chvíli luštit křížovky. — K tomu ale nedošlo a křížovky jsem následně dala alespoň své babičce, která luští o sto šest.

 1. Časopis Pevnost + příloha komiks Dr. Strange

Už jsem si několikrát ověřila, že kupování časopisů není nic pro mě. I když mě nalákají tématem, který mě zajímá, tak články mi přijdou slabé. V tomto případě jsem ale byla ráda za přiložený komiks Doctor Strange, který jsem si následně oblíbila. — Časopis jsem zanesla do knihobudky.

Březen

 1. Můj knižní deník
 2. Ježek – balzám na rty z knihkupectví Luxor

Tohle bych mohla vyhodnotit jako nejunáhlenější nákup nejvíc zbytečného předmětu v tomto roce. Bohužel jsem se nechala zlákat roztomile vypadajícím ježečkem a po dlouhé době jsem si řekla, že si také mohu jednou za čas koupit něco jen tak pro radost. Už chvíli poté jsem neměla z koupě moc dobrý pocit. Doma jsem navíc zjistila, že jsem si pořádně nepřečetla popisek a že se nejednalo o balzám na rty, ale o barevný lesk na rty. Sice voněl krásně jahodově, ale já to nepoužívám. — Poslala jsem ho tedy smutně dál. Ale zase mě to poučilo, že takové nákupy pro mě už nejsou.

Duben

 1. Pratelné houbičky na nádobí z Econea
 2. Samolepky do diáře z Fleppi a Lepikaro
 3. Vonný olejíček do aroma lampy z Econea

Chtěla jsem zkusit nějaký ekologický vonný olejíček a vnést do bytu příjemnou vůni. Bohužel je na mě tato vůně neskutečně silná a už po chvíli jí mám všude plno. Zkoušela jsem pár kapek, ale je to cítit v celém bytě. Ve své blízkosti ji nemohu mít už vůbec, protože mě následně začíná bolet hlava. — Olejíček zatím stále mám a zjišťuji, jestli se nenaskytne vhodná příležitost, kdy ho po malých dávkách využít.

 1. Vonný olejíček do koupele z Econea
 2. Himalájská sůl do koupele z Econea
 3. Linkovaný sešit – koupený z druhé ruky z Facebooku – považuji ho za dobrý nákup, ale zatím jsem neměla příležitost ho využít, proto nechávám nehodnocený.
 4. Sluchátka Sennheisers z Alzy

Červen

 1. Cvičný sešit na krasopísmo z papírnictví

Jeden sešit na krasopísmo jsem už kdysi využila. V tomhle případě mi to ale už chvíli po zakoupení přišlo zbytečné. Sešit měl navíc obyčejné savé stránky, což pro mě nebylo tak příjemné, jako můj původní sešit s lesklými stránkami pro brush pen. — Sešit jsem poslala dál. Bohužel to byl unáhlený nákup.

Srpen

 1. Kraťasy ze Sportisimo
 2. Sluneční brýle
 3. Sandále Skechers z eshopu Zalando

Září

 1. Osmisměrky na dovolenou z trafiky – Baví mě na cestách luštit osmisměrky, ale pro tyhle se nenašla příležitost. Zatím nechávám nehodnocené, protože doufám, že si je budu moct vzít na jinou dovolenou a snad je ještě využiji.
 2. Dřevěné ořezávátko s veverkou – suvenýr ze Stezky korunami stromů v Krkonoších
 3. Svetr z druhé ruky z Vinted

Svetr koupený z druhé ruky, se mi z fotek hodně líbil, ale po vyzkoušení mi moc neseděl. Byl větší a necítila jsem se v něm dobře. — Poslala jsem ho dál.

 1. Sešit na kreslení – Myslím si, že to byl dobrý nákup, ale dokopat se k tomu, abych něco nakreslila, je už složitější problém. Zatím zůstává nevyužitý a proto nehodnotím. Doufám, že se k němu ještě dostanu.
 2. Audiokniha – Smrtka z Audiotéka

Říjen

 1. Tchibo diář pro rok 2021
 2. Malý termo hrnek na kávu z Tchibo
 3. Aplikace počasí YoWindow – Tato aplikace na počasí mě dostala. Především možností nastavit si vlakové nádraží jako živé pozadí. Bohužel jsem zjistila, že se na počasí skoro vůbec nedívám a tak zůstává aplikace téměř bez povšimnutí. Zatím tedy nehodnotím a dávám tomu ještě čas.

Listopad

 1. Vodovky – Zatím jsem na ně nenašla čas, stejně jako na sešit pro kreslení. Ale pevně doufám, že se k nim dostanu časem, proto to zatím považuji za dobrý nákup.
 2. Stabilo tužky

Prosinec

 1. Dřevěný hřeben s FSC certifikací
 2. Antistresové omalovánky – Čarovný les
 3. Samolepky do diáře z Fleppi a Lepikaro
 4. Stuwa Svíčka se dvěma knoty z Econea
 5. E-cloth leštící hadřík na sklo z Econea
 6. E-cloth hadřík na prach z Econea

Celkem koupených věcí v seznamu: 36
Užitečných: 25
Neužitečných: 6
Zatím nezhodnocených: 5

Tchibo diář, E-cloth, Vodovky Primo, Omalovánky Čarovný les, Samolepky Fleppi a Lepikaro, Sluchátka Sennheiser HD 400S, Sešit Moleskine, Stabilo Point, Sandále Skechers, Můj knižní deník, Móda a duše, Peněženka z Bezpotisku

Jde o můj první seznam tohoto typu, a proto zdaleka není vyladěný. Možná jsem občas zapomněla něco zaznamenat.
Ráda bych takový seznam udělala i pro rok 2021 a rozšířila ho i o seznam knih, které koupím.

Na závěr bych chtěla shrnout ještě pár myšlenek.
Psát si seznam zakoupených věcí je rozhodně užitečné kvůli přehlednosti do budoucna, co je pro vás zbytečné. Ale je potřeba myslet na to, že jde o naprosto individuální seznam. Věci které já vyřazuji, mohou být pro vás užitečné a naopak.

Ráda bych si předsevzala, aby mé seznamy v budoucnu byly vždy kratší, alespoň v kategorii neužitečných věcí.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x