Jsem Snílek

Co je to „Zero waste” | Základní tipy

Zero waste

V překladu sice Zero waste znamená “nulový odpad”, ale to je pouze ideální označení, ke kterému se člověk snaží přiblížit jakoukoliv minimalizací odpadu ve svém životě. V zero waste jde hlavně o uvědomění si, jaký jako jednotlivý člověk máme dopad na životní prostředí a že se změnou musíme začít u sebe.

Začít můžeme tak, že se například podíváme, kolik odpadu je v naší domácnosti.

Zkuste si položit tyto otázky:

Co tvoří můj odpad?
Plast, papír, kartonové krabice, konzervy, sklo, zbytky od jídla…

Odkud je převážně jeho původ?
Kuchyň: Obaly do kterých je zabalená zelenina, kelímky od jogurtů, houbičky na nádobí, petlahve od balených vod…

Koupelna: Převážně hygienické pomůcky – tyčinky do uší, odličovací tampony, papírové kapesníky…
Obaly od čističů domácnosti, pracích prášků, šamponů a sprchových gelů…

Dá se mu vyhnout, nakoupit tento produkt tak, aby z něj odpad nezbyl, nebo aby byl menší?
– Mohu nakupovat zeleninu bez obalu? Například do vlastních látkových sáčků?
– Mohu se podívat po stáčené drogerii do znovupoužitelných lahví?
– Mohu používat pratelné odličovací tampony, látkové kapesníky a tyčinky do uší z bambusu nebo papíru, které jsou lépe rozložitelné než ty plastové?
– Mohu některé produkty kupovat spíše ve skle než v plastovém obalu?
(Sklo je na rozdíl od plastu možné recyklovat neustále dokola. Také se více hodí pro další využití, jelikož je odolnější – například pro přechování různých potravin, kosmetiky atd.).

 

Hlavní myšlenkou totiž je, místo pouhého třídění odpadu ═ řešit následek, začít už u minimalizace odpadu ═ řešit příčinu. Většina těchto způsobů je jednoduchých a zcela základních a přitom pomohou ušetřit mnoho zdrojů, energie a často i našich vlastních peněz.

Snažila jsem se proto vybrat pro tento článek 5 příkladů, které vás neomezí tím, že byste museli do něčeho nového investovat (naopak v něčem ušetříte). Ani nemusíte nikomu vysvětlovat, proč něco děláte jinak.

5 základních tipů, které může dělat každý z nás:

 1. Na nákup si nos svoji tašku – To úplně nejjednodušší pravidlo, které můžete začít dodržovat hned je, že si do kabelky, batohu, nebo i do kapsy v bundě složíte nákupní tašku, kterou budete neustále nosit u sebe. Myslím si, že každému z nás se stává, že jde nakoupit hned po práci, nebo neplánovaně něco potřebuje, nebo toho mnohdy koupí víc než je schopen pobrat do dvou rukou. Pokud budete mít u sebe vždy alespoň jednu svoji tašku, už vás nákup nezaskočí a nebudete muset kupovat neustále nové tašky. Budete tím šetřit zdroje na výrobu, ale i peníze které byste za novou tašku dali. Mít u sebe svoji tašku se mi osvědčilo už mnohokrát i mimo nakupování potravin.
 2. Měj u sebe svoji lahev s pitím a nekupuj jednorázové balené – Tohle platí asi hlavně v létě, nebo při výletech – nebo pokud jste takoví žíznivci jako já a nevydržíte bez pití ani krátkou cestu z bodu A do bodu B. Tím, že budete mít jednu svoji lahev / malou lahvičku s vodou, předejdete mnohým případům, kdy máte žízeň a jdete si koupit někam do obchodu plastovou lahev, kterou po vypití nejspíš hned vyhodíte. Svoji lahev si navíc můžete například v práci nebo všude kde je tekoucí pitná voda zase doplnit.
 3. Odmítej zbytečné plastové příslušenství / plastová brčka, víčka na kelímek – Pokud už jíte někde ve fastfoodu a objednáte si k tomu pití, zkuste si říct, jestli je opravdu důležité pít z brčka. Nestačilo by pít jen z kelímku? Pokud plastové víčko a brčko na kelímek poslouží účelu na pár minut a následně jdou do koše, je opravdu nutné si je brát? Někde je to na vás, zda si je k pití vezmete. Jinde je bohužel dávají automaticky. Ovšem můžete vždy obsluhu předem požádat, ať vám dají pití bez víčka a brčka.

  Pokud si neumíte pití bez brčka představit nebo se bojíte, že se vám káva v kelímku bez víčka po cestě rozlije, lze si koupit nerezové, bambusové nebo skleněné brčko a silikonové víčko na kelímek s kávou, které si dáte do nějakého pytlíčku a nosíte ho s sebou v kabelce. Po použití je vždy jen opláchnete a můžete je používat opakovaně. Obojí je lehké, a tak ani nepoznáte, že máte u sebe o dvě malé věci navíc.

  Tady bych asi připojila i tip – vyhnout se používání jednorázovému plastovému nádobí i doma a na zahradě. Pokud pořádáte grilování, párty atd. kde se bojíte, že by se normální nádobí rozbilo, je šetrnější a do budoucna výhodnější koupit si pár kusů bambusového nebo plastového nádobí, které je omyvatelné a můžete ho používat opakovaně. Používat jednorázové plastové kelímky, příbory a brčka a následně je hned vyhodit je velmi neekologické.

 4. Balte dárky do znovupoužitelných obalů – Až moc dlouho jsem kupovala každé Vánoce tunu balícího papíru, stresovala jsem se s balením dárků, aby to nějak vypadalo a to jen proto, aby někdo další mohl ten papír během pár vteřin rozcupovat a hodit do koše. V poslední době jsem začala využívat mnohem šetrnější, ale přesto stejně tak účinný systém. Dávám věci do dárkových tašek. Dárkové tašky si totiž může každý schovat doma a použít je znovu při předání dalších dárků. Dostanete se tak do bodu, kdy máte v rodině několik dárkových tašek, které léta kolují mezi vámi. O překvapení z dárku není nikdo ochuzen a na Vánoční večer nepřetékají koše „jednorázovým“ papírem.
  Nedávno jsem narazila na další skvělý tip – můžete si na dárky ušít látkové pytlíčky, nebo si je koupit v e-shopech jako je Fler, Econea atd. S pěkným motivem na látce uděláte radost a navíc můžete ušít každý pytlíček unikátní. Ty lze poté opět schovat a použít znovu. Také existuje metoda Furoshiki, kdy používáte krásné šátky a pomocí nich zabalíte dárek.
 5. Když už něco koupíte, zkuste to použít vícekrát / myslete šetrně
  – Pokud jste si koupili pití v PET-lahvi, dejte si do ní příště svoje pití na cestu.
  – Jestli jste dojedli ve fastfoodu a na tác vám dali spoustu papírových ubrousků, které jste nevyužili, nevyhazujte je a vezměte je třeba domů nebo do kanceláře. Nebo je noste v kabelce místo papírových kapesníků – určitě se budou hodit.
  – Když máte v kavárně na výběr nasypat si cukr z cukřenky, nebo z baleného cukru, použijte cukřenku.
  – Pokud nakoupíte v obchodě pečivo do plastových pytlíčků, vysypte z nich doma drobky a použijte je znovu během příštího nákupu.

Proč se o zero waste zajímat?

Myšlenka třídění odpadu je pěkná a měla by se stát všude naprostou samozřejmostí, ale bohužel jenom třídit nestačí. Mnohem lepší je už samotná prevence – omezit vznik odpadu. Proč? Z vytříděného plastu se totiž pouhých 20% zrecikluje, 30% spálí ve spalovnách a až 50% skončí na skládce. Přičemž mnoho odpadu určeného na skládku se nechává vyvážet do jiných zemí a většina z nich následně končí v oceánu.

Na závěr se můžete podívat na krátký spot ukazující, kolik energie se vynaloží pro vyrobení plastové lžičky:

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na