Co je to „Zero waste” | Základní tipy

Zero waste

V překladu Zero waste znamená nulový odpad, ale to je pouze ideální označení, ke kterému se člověk snaží přiblížit jakoukoliv minimalizací odpadu ve svém životě. V zero waste jde o uvědomění, jaký jako jednotlivý člověk máme dopad na životní prostředí a přírodu kolem nás, že se změnou musíme začít u sebe.

Nejde už jen o to, jaký systém nastavil stát nebo velké společnosti, které vytváří nové produkty a s nimi mnohdy i spousty odpadu. Vůči takovým věcem se člověk cítí bezmocný. Ale jde hlavně o to, abychom si začali uvědomovat, kolik odpadu je v samotné naší domácnosti a že stačí pouze začít dělat něco jinak.

Hlavní myšlenkou totiž je, místo pouhého třídění odpadu ═ řešit následek, začít už u minimalizace odpadu ═ řešit příčinu. Většina těchto způsobů je jednoduchých a zcela základních a přitom pomohou ušetřit mnoho zdrojů, energie a často i našich vlastních peněz.

Snažila jsem se proto vybrat pro tento článek 5 příkladů, které vás neomezí tím, že byste museli do něčeho nového investovat (naopak v něčem ušetříte). Ani nemusíte nikomu vysvětlovat, proč něco děláte jinak.

Přečíst celý článek